What's happening?

25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy Cały Film – Obejrzyj Online Legalnie – CDA [2020]

25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy Cały Film – Obejrzyj Online Legalnie – CDA [2020]

Polska
Twoja ocena: 0
10 1 głos

Tylko zarejestrowani użytkownicy
mają dostęp do tej sekcji


Cały film 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy online już w bibliotece VOD. Tomasz Komenda, w wieku zaledwie 23 lat, doświadczył nagłego i brutalnego przerwania swojego normalnego życia. Nagle został zatrzymany, osadzony w więzieniu i oskarżony o popełnienie morderstwa. Kolejne ekspertyzy potwierdzały jego rzekomy udział w zbrodni, a wszystkie dowody wydawały się przeciw niemu. Przez niemal dwie dekady spędzone w więzieniu, Tomasz Komenda był bity, zastraszany, upokarzany i musiał polegać jedynie na sobie. Dopiero po 18 latach odsiadki na jego drodze pojawiło się kilku prokuratorów i policjantów, którzy postanowili odkryć prawdę ukrytą za tajemniczą sprawą jego zatrzymania. Sprawdź gdzie obejrzeć 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy cały film bez reklam.

25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy cały film polskiej produkcji z 2020 roku

Mimo gorzkiego happy endu w historii niesłusznie oskarżonego i skazanego Tomasza Komendy, film 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy cda nadal ogląda się trzymając oddech. Być może dlatego, że nie można całkowicie obarczyć winą systemowych wad, ale trzeba spojrzeć na ten świat z perspektywy indywidualnych błędów, które kiełkują pod wpływem medialnej presji: lenistwa, stresu, resentymentu, frustracji.

Trudno oddać ten rodzaj napięcia na ekranie, ale ambicje debiutującego w pełnometrażowym filmie Jana Holoubka wydają się nieco skromniejsze. Reżyser unika kafkowskich metafor, kamera jest blisko bohaterów, a walka o życie i godność pozostaje tragiczną, egzystencjalną matnią w jego optyce. Nazwałbym tę strategię „oryginalną„, chociaż już przylgnął do niej przymiotnik „tefałenowski”. Jednak w kontekście formalno-narracyjnym nie można go stosować, ponieważ cały film 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy ekino nie wykazuje telewizyjnej przezroczystości, stylu zerowego ani minimalizmu inscenizacyjnego.

Gdzie obejrzeć 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy online z legalnego źródła?

Holoubek podejmuje świeży temat, ale opracowuje go zgodnie ze swoją wrażliwością i estetycznym kompasem. Już od pierwszych scen w ciasnym M3 widać to, gdy operator porusza się razem z Komendą (Piotr Trojan), jego rodzeństwem, ojcem i zapracowaną matką (Agata Kulesza). Przestrzenna klaustrofobia, naturalne dialogi i wspaniale odwzorowana scenografia z przełomu wieków tworzą efekt zbliżony do „Sieranevady” Cristiego Puiu – brakuje tylko dymiących papierosów przy kuchennym stole i wujka wspominającego lepsze, peerelowskie czasy.

Ten precyzyjny portret świata kontynuowany jest, gdy Komendę wyrwą z domu i uwięzną za niewinność. Holoubek, zapewne korzystając z doświadczenia ze stylowo dopracowanego serialu „Rojst”, opowiada tę historię bez melodramatycznego uniesienia, lecz z żelazną, formalną konsekwencją. Choć niektóre elementy scenariusza mogą budzić wątpliwości, niektóre decyzje obsadowe mogą być kwestionowane, a metafory bywają łatwym rozwiązaniem, rezultatem jest subtelne i nuansowane kino. Reporterska precyzja współgra na ekranie z minimalizmem narracyjnym.

Straszliwa historia Tomasza

Jak trafnie zauważył mój kolega, 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy cały film szybko rozpada się na trzy opowieści. Pierwsza z nich koncentruje się na życiu więziennym Komendy, druga skupia się na śledztwie prowadzonym przez ostatnich sprawiedliwych, a trzecia przedstawia relację bohatera z matką, która została napiętnowana przez społeczeństwo. W procesie hierarchizacji wątków te filmy ekino trochę od siebie oddzielają się.

W najlepszej z nich Piotr Trojan i Agata Kulesza dają popisowy występ: ich miłość jest sygnalizowana subtelnymi gestami, a determinacja jest akcentowana z wyczuciem aktorskiego rzemiosła, co tworzy samą w sobie trajektorię dramaturgiczną. Szkoda, że wątek śledztwa nie jest tak dobrze rozwinięty, chociaż doskonale obsadzony Dariusz Chojnacki w roli policjanta staje się bohaterem ciekawego konfliktu: aby uratować niewinnego człowieka, musi złamać kilka niepisanych zasad i przeciwstawić się dawnym kolegom.

Cały film 25 lat niewinności – Sprawa Tomka Komendy cda już w necie!

Bohater filmu 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy zalukaj staje w obliczu sytuacji godnej Kafki, a dodatkowo jest całkowicie nieprzygotowany do tej nierównej walki. To, co w „25 latach niewinności” najbardziej przeraża, to świadomość, że istnieje wiele osób takich jak Komenda, którzy systemowo są wykluczeni w obliczu niesłusznych zarzutów. Bez odpowiedniego wykształcenia, pieniędzy, wpływów i możliwości skonsultowania się z dobrym adwokatem, Komenda od samego początku skazany jest na niepowodzenie.

Gmatwanina przepisów i procedur, które bohater przyjmuje z pełnym zaufaniem i otwartością, może przyprawić o zawrót głowy. Kiedy trafia do więzienia, gdzie osadzeni są spragnieni linczu, wszelkie hamulce są zwalniane i sytuacja staje się niebezpieczna. Przemoc w tym filmie 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy jest niezwykle przytłaczająca. Choć rozumiem strategię twórców, którzy decydują się ukazać różne odcienie okrucieństwa na ekranie, czasami brakuje konsekwencji.

Niesłuszny wyrok z dawnych lat

Szczególnie niepokoi mnie zestawienie sceny gwałtu na nieletniej Marysi (Magdalena Osińska) z analogiczną sceną seksualnej przemocy, którą Komenda doświadcza w więzieniu. W portretowaniu męskiego upokorzenia i strachu twórcy unikają dosłowności. Kamera odwraca się od ofiary wcześniej niż w przypadku ujęć, w których dziewczyna pada ofiarą napaści.

Pełnometrażowy debiut Jana Holoubka odznacza się surowością i chropowatością, które kojarzą się z jego dobrze przyjętym filmem „Rojst” osadzonym w posępnych latach 80. Obie produkcje mają jedno wspólne nazwisko – Bartłomieja Kaczmarka, autora zdjęć. Zmienni i klaustrofobiczni ujęcia dodają uczucia bezradności przepełnionej pulsującym gniewem. W połączeniu z doświadczeniem operatorskim Holoubka, ta współpraca zaowocowała jednym z najbardziej estetycznie oświetlonych filmów w polskim kinie gatunkowym ostatnich lat.

Mrożący krew w żyłach dramat

Holoubek podejmuje trudne zadanie, próbując zawrzeć w jednej fabule kryminał, film 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy do obejrzenia online społecznie zaangażowany oraz poruszającą opowieść o relacji matki z synem. Choć taka strategia może się wydawać ryzykowna, precyzyjny scenariusz Andrzeja Gołdy skutecznie łączy te wątki, pozwalając im równocześnie rozwinąć się w pełni.

Scenarzysta „Pana T.” dba o dokładne odwzorowanie losów Komendy i od czasu do czasu przełamuje ponurą historię elementami humoru. Dzięki temu „25 lat niewinności” dostarcza również praktycznych porad, takich jak przemyt butów do więźnia czy przygotowanie jajecznic w więziennej lampie.

Pogoń za rekonstrukcją faktów i wyjaśnianiem zawiłości sprawy Komendy nie zasłania szczęśliwie twórcom skupienia na bohaterach. Piotr Trojan, w swojej pierwszej tak znaczącej roli, udźwignął emocjonalne obciążenie filmu 25 lat niewinności: Sprawa Tomka Komendy w całości online. Surowe emocje przekazuje za pomocą spojrzeń, oddając je bez żadnego fałszu. Wraz z Agatą Kuleszą w roli matki Komendy tworzą fenomenalny aktorski duet.

Komentarze

Zarejestruj się, aby dodawać komentarze.

Sortowanie według najpopularniejszych

Nie narzekajcie już tak na rejestracje, w dzisiejszych czasach to jest standard niestety
w sam raz na wieczór, śmiało mogę polecić jak ktoś jeszcze nie oglądał
jest w porządku, chociaż spodziewałem się czegoś więcej, ale i tak daje 8/10
jak po rejestracji wam nie działa to po prostu odświeżcie stronę, mi pomogło
Świetne! Nie będę za dużo pisał żeby nie zdradzac fabuły, naprawde polecam ogladac!
najlepsza strona z filmami i serialami!!! kocham was!
dobre to? polecacie nawet jak ktoś nie lubi takich klimatów?
ta, przyzwyczajajcie sie do rejestrowania na tego typu stronach bo niestety teraz to juz norma
uff, jak dobrze że zalukaj wróciło do świata żywych, bo nigdzie tego nie ma
Takie średnie bym powiedział, ale z nudów można obejrzec
Szkoda tylko że czasy się zmieniły i trzeba się rejestrować, ale przynajmniej działa
Jak najbardziej polecam oglądać w całości, ma niezłe zakończenie, w sumie nie nudziłem się
Od siebie moge tylko dodac że działa bez zarzutu, a juz sie bałem że wydałem hajs na darmo
Polecam obejrzeć, nie przepadam za takimi klimatami, ale akurat to przypadło mi do gustu.
Dobre, polecam. U mnie normalnie da się oglądać, nie zacina, może to wina waszego internetu
a już się bałem, że nigdzie tego nie znajde, bo szukałem chyba z godzine...
znajomi mi polecili i ostatecznie nie żałuje, spoko się oglądalo
dzięki za wrzutke, mam nadzieje ze bedziecie codziennie dodawac nowosci jak na starej stronie
Rewelacja!! Muzyka 10/10 nie sugerujcie się opiniami innych, warto zobaczyć!!
Fajnie że strona działa, bo ostatnio zamkneli alltube, efilmy, fili cc, filman. Tragedia..
Jak dobrze że zalukaj znowu działa i to razem z bazą ekino, bo ostatnio wszystko pozamykali
Super że serwis zalukaj znowu stanął na nogi, bo na cda nie mogłem tego znaleźć
Dzięki, nigdzie nie moglem tego znalezc, chyba wszedzie usuwaja za prawa autorskie
Oceniam 9/10, myślałem że mi nie przypasuje ale jednak jest ok
A ja uwielbiam takie klimaty, wciąga od samego początku i nie nudzi, polecam każdemu!


Tytuł oryginalny 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy
Ocena IMDb 7.7

Director

Director

Cast

Udostępnij:

Podobne tytuły

Milczenie Owiec Cały Film – Obejrzyj Online z Lektorem – CDA (1991)
Flamin’ Hot: Smak sukcesu Cały Film – Obejrzyj Online – Lektor PL (2023)
Gwiazd Naszych Wina Cały Film (2014) Gdzie Oglądać Online z Lektorem?
High School Musical 1 Cały Film 2006 – Obejrzyj Online – Lektor i Dubbing CDA
Fanfik Cały Film (2023) Obejrzyj Online Legalnie CDA
Bob Marley: One Love Cały Film 2024 – Obejrzyj Online z Lektorem CDA
Jestem Legendą Cały Film [2007] – Obejrzyj Online z Lektorem – Napisy CDA
Znachor Cały Film 2023 • Obejrzyj Online Legalnie • Gdzie oglądać • CDA
Chłopiec z niebios • Cały Film Online • Obejrzyj z Lektorem (2022)
Niedźwiedzie nie istnieją Cały Film [2022] – Oglądaj Online z Lektorem – CDA
Air Cały Film 2023 • Obejrzyj Online z Lektorem • Napisy CDA
Zamek (2019) Cały Film – Oglądaj Online – Lektor, Dubbing i Napisy CDA