
A więc na czym skupia się fabuła całego filmu Seksmisja online? W sierpniu 1991 r. ekran telewizyjny wypełnił się relacją z niezwykłego eksperymentu. Maks i Albert postanawiają poddać się procesowi hibernacji. Obudzili się w roku 2044 i z zaskoczeniem dowiedzieli się od doktor Lamii o drastycznych zmianach, które zaszły na Ziemi w ich nieobecność. W trakcie ich wieloletniego snu doszło do nuklearnej katastrofy. Jednym z tragicznych skutków tej wojny było zniszczenie męskiego kodu genetycznego, czyniąc ich ostatnimi mężczyznami na świecie. Zobacz gdzie obejrzeć Seksmisja cały film bez reklam.
Spis treści
Pozostała ludność, składająca się wyłącznie z kobiet, schroniła się pod powierzchnią ziemi. Dzięki zdolności do partenogenezy, kobiety rodzą tylko córki. Teraz Maks i Albert stają przed misją o historycznym znaczeniu. Trudno znaleźć tak kreatywny i błyskotliwy scenariusz w dzisiejszych czasach. Mimo że komedia w reżyserii Juliusza Machulskiego powstała niemal trzy dekady temu, wciąż zaskakuje i inspiruje młodsze generacje swoją niepowtarzalnością.
Czyżbyście się ze mną zgadzali? Dzieło to zdaje się być ponadczasowe. W filmie Seksmisja cda poruszone kwestie związane z dominacją jednej płci, zagrożeniem nuklearnym czy postępami w technologii wciąż pozostają w centrum zainteresowania społeczeństwa. W filmie Seksmisja ekino zaprezentowano niebanalną, pełną humoru wizję bliskiej przyszłości, gdzie dominującą rolę odgrywają kobiety, a mężczyźni są niemalże wymarłym gatunkiem.
„Seksmisja”, mimo że powstała w latach osiemdziesiątych, wyróżniała się jako innowacyjne i pełne inwencji kino science fiction. Nic zatem dziwnego, że stała się kultowym dziełem dla wielu widzów. Dzięki swojej oryginalności i innowacyjności, Seksmisja cały film znalazł się w czołówce rankingu „Najlepsze filmy science fiction” na renomowanym portalu filmowym IMDb. Jak już wcześniej podkreśliłem, Juliusz Machulski serwuje nam fascynującą, zaskakującą i niejednokrotnie przerysowaną koncepcję przyszłości ludzkości.
Wizja świata zamieszkiwanego wyłącznie przez kobiety jest jednym z najjaśniejszych punktów tej produkcji. Reżyser detalicznie kreśli nam obraz codzienności, mechanizmu reprodukcji, hierarchii społecznej oraz funkcjonowania tego niebanalnego społeczeństwa. Całości dopełniają imponująca scenografia, przemyślane stroje i porywająca ścieżka dźwiękowa. Trzeba przyznać, że efekt końcowy robi ogromne wrażenie, a film Seksmisja zalukaj emanuje niezwykłą atmosferą.
Koncepcja ukazania losów dwóch odizolowanych postaci w dla nich obcym i nieznany świecie okazała się prawdziwym sukcesem. Motywy hibernacji, ucieczki z izolacji, fenomen partenogenezy czy też wgląd w bliską przyszłość to tylko część elementów świadczących o kreatywności i unikatowości filmu Seksmisja stworzonego przez Juliusza Machulskiego. Aczkolwiek obserwatorzy z zainteresowaniem dla światowej kinematografii z pewnością dostrzegą pewne podobieństwa pomiędzy „Seksmisją” a produkcjami takimi jak „Miasto kobiet” czy „Chłopak i jego pies„.
Kronika filmowa 🎥 39 lat temu (14 maja 1984) miała miejsce premiera filmu „Seksmisja” w reżyserii Juliusza Machulskiego. pic.twitter.com/rcCqn6aHVG
— Nostalgia (@lata8290) May 14, 2023
Nie można przecenić wkładu naszych krajan w stworzenie imponującej scenografii oraz doskonałych zdjęć filmowych. Lokacje, takie jak Kopalnia soli w Wieliczce, Łeba czy okolice Łodzi, dodawały produkcji wyjątkowego charakteru. Muszę przyznać, że prace Jerzego Łukaszewicza za kamerą są po prostu zachwycające. Podobne uznanie zasługuje ścieżka dźwiękowa autorstwa Henryka Kuźniaka. Jej unikalność i specyficzne brzmienie stanowiły doskonały dodatek do filmu Seksmisja w całości online.
Muzyka o tak wyrazistym i niecodziennym tonie to prawdziwa rzadkość. Doskonale oddaje atmosferę oraz charakter filmu Machulskiego, a momentami dodaje komedii szczyptę humoru. Gdy myślimy o „Seksmisji”, humor odgrywa kluczową rolę w tej refleksji. Rzadko spotykamy się z tak dobrze skonstruowaną, „inteligentną” komedią, zwłaszcza w kontekście polskiego filmu. Dowcipne, wieloznaczne dialogi, satyra na stereotypy, odniesienia do czasów PRL-u, ZSRR-u czy ruchu Solidarność, a także humorystyczne przedstawienie rzeczywistości stanowią unikalne połączenie.
Co więcej, żarty i scenki komediowe w filmie Seksmisja do obejrzenia online nie tracą na świeżości, bez względu na to, ile razy go oglądamy – śmiech jest niemalże gwarantowany w konkretnych momentach. Miałem okazję zobaczyć ten film podczas ferii zimowych, a w towarzystwie innych członków naszego DKF-u niemalże płakaliśmy ze śmiechu. Zauważyłem, że koleżanki również bawiły się dobrze, ale ich śmiech był nieco bardziej stonowany, niekiedy wydawał się wstydliwy czy refleksyjny.
W tamtym czasie Seksmisja cały film, pojawiający się podczas końca stanu wojennego i dominacji radzieckiej ideologii, wydawał się nam przede wszystkim satyrą na ówczesny komunizm, mechanizmy peerelowskiego ucisku i hegemonię klasy rządzącej. Dopiero później, zwłaszcza w świetle międzynarodowych recenzji, zaczęliśmy dostrzegać, że produkcja porusza także kwestie feminizmu. Sam reżyser zdawał sobie sprawę z tego dualizmu w odbiorze swojego filmu – premiera w Stanach Zjednoczonych nie była bezproblemowa.
Już po pierwszym pokazie w Minneapolis w 1984 roku spotkał się z ostrą krytyką ze strony amerykańskich feministek. Oskarżały one produkcję o bycie antyfeministyczną, faszystowską, szowinistyczną i seksistowską. W jednym z wywiadów dla Polskiego Radia Machulski tak opisywał te reakcje: „Byłem zszokowany odpowiedzią amerykańskiej publiczności, zwłaszcza reakcją feministek. Po premierze w Minneapolis zostałem zdecydowanie skrytykowany przez przedstawicielki ruchu feministycznego – opowiadał w programie „Stacja Kultura”.
– Dla nich nie była to satyra na totalitaryzm. Zobaczyły w tym raczej próbę pokazania wyższości mężczyzn nad kobietami. Mam wrażenie, że taki właśnie odbiór „Seksmisji” panuje na Zachodzie do tej pory”. W Polsce również pojawiały się głosy krytyki ze strony feministek, ale co ciekawe, często były to opinie wypowiadane przez mężczyzn. Wiele z nich czuło się zakłopotanych, twierdząc, że przedstawienie kobiet jako „bezwzględnych i despotycznych władczyń” nie było sprawiedliwe.
Tym bardziej, że postacie dwóch głównych protagonistów – sprytnego kombinatora i pechowca – wraz z odpowiedzialnym za zagładę męskiej populacji profesorem Kuppelweiserem oraz apodyktyczną postacią Jej Ekscelencji, miały reprezentować męskie ideały. W rzeczywistości bardziej prowokują do refleksji niż do męskiej dumy. Dla publiczności, zwłaszcza z krajów bloku wschodniego, film Seksmisja służył jako satyra na totalitaryzm i autorytarne rządy komunistyczne, przedstawiając je w sposób metaforyczny, ale niekiedy bardzo dosłowny.
Trzeba zauważyć, że zarówno w ZSRR, jak i w NRD film cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Mimo licznych ingerencji cenzorskich – na przykład w ZSRR usunięto 25 minut filmu – był on odbierany w sposób zbliżony do interpretacji polskiej. Zachodnie feministki, zwłaszcza amerykańskie, nie były w stanie dostrzec, że ten film ukazuje przede wszystkim męską wrażliwość i słabość, a kobiety przedstawia jako mocniejsze i lepiej zorganizowane istoty.
Sortowanie według najpopularniejszych