What's happening?

Totem (2023) Gdzie Oglądać Cały Film Online?

Totem (2023) Gdzie Oglądać Cały Film Online?

Meksyk
Twoja ocena: 0
9 1 głos

Tylko zarejestrowani użytkownicy
mają dostęp do tej sekcji


W kuluarach wielu festiwalowych dni, „Totem” Lili Avilés był często wymieniany jako jeden z faworytów do Złotego Niedźwiedzia. Ten drugi film meksykańskiej reżyserki zdawał się łączyć przeciwstawne podejścia do kina. Przyciąga zarówno miłośników wzruszających opowieści i emocjonalnej więzi z postaciami, jak i poszukiwaczy nowatorskich rozwiązań narracyjnych. Częste porównania do „Alcarràs” Carli Simón czy „Aftersun” Charlotte Wells stały się niemal egzegetycznymi kliszami. Skupiają się tylko na fabularnym aspekcie filmu.

Fabuła filmu w pigułce – Totem cały film online

Jednakże dzieło Avilés to nie tylko kolejna nostalgiczną opowieść o dzieciństwie z barwnym rodzinny tłem. Reżyserka świadomie unika mitologizowania swoich postaci i miejsc, prowadząc opowieść w stylu bliskim dokumentowi. Pozwala ona kamerze Diega Tenorio na chwianie i dezorganizację, pasującą do przygotowań do urodzinowego przyjęcia ukazanego w filmie.

Avilés wyraźnie pokazuje epistemiczne różnice między światem dzieci a dorosłych. Na przykład w scenie terapii prowadzonej przez dziadka Sol w pomieszczeniu z otwartymi drzwiami. W tej scenie przestrzeń wydaje się być zarówno ograniczona jak i przestronna. W zależności od tego, czy Avilés skupia się na intymnym momencie, włączając do niego kamerę, czy też nieśmiało obserwuje zdarzenie zza drzwi.

Labirynt jako narzędzie narracyjne

W tym filmie, domowy labirynt staje się dla reżyserki efektywnym narzędziem narracyjnym. Stany psychiczne mieszkańców domu są subtelnie odzwierciedlone w architekturze wnętrza. W strukturach ścian, rozmieszczeniu mebli i dominującej obecności poszczególnych osób w różnych pokojach. Film również porusza temat spirytualizacji przestrzeni, co znajduje odzwierciedlenie w scenie, w której jedna z sióstr Tomy zaprasza do domu szamankę, by wypędziła z pomieszczenia złe duchy.

Tytułowy totem

Ta sytuacja, pełna absurdalnego zaangażowania, zostaje skomentowana przez starszego członka rodziny, który w kulminacyjnym punkcie sceny nazywa kobiety szalonymi. W filmie, postrzeganie świata przez dziecięce oczy ściśle powiązano z tytułowym totemem. Avilés przedstawia Sol jako młodą entuzjastkę fauny, nieco stereotypowo jako rezolutną dziewczynkę pełną wiedzy, którą często przedstawia dorosłym jako metaforyczne odniesienia do sytuacji domowej.

Jej postać, znakomicie zagrana przez Naímę Sentíes, zwykle apatyczna, ożywa kiedy w rozmowie pojawia się temat zwierząt. To szczególnie widoczne, gdy Avilés ukazuje spełnienie jej marzenia o spotkaniu z ojcem w ich wspólny dzień urodzin. Oraz wizycie w jego pokoju i podarowaniu Sol obrazu przedstawiającego jej ulubione stworzenia. Ten obraz, wręczony dziewczynce, nabiera znaczenia symbolicznego, stając się niemal materializacją duchowego testamentu, jaki ojciec chce po sobie pozostawić.

Wyjątkowe zabiegi w fabułe całego filmu Totem online

„Tótem” unika wielu potencjalnych pułapek, które mogłyby wynikać z podejmowanych tematów, w tym najważniejszego – powierzchowności narracji i nijakiej charakterystyki postaci. Avilés skupia się nie na tym, co jest bezpośrednio widoczne czy słyszalne na ekranie. Ale raczej na metafizycznych powiązaniach, które nadają rytm domowemu mikrokosmosowi, odzwierciedlając cykl życia rządzący zarówno ich światem, jak i otaczającą biosferą.

Szczególnym przykładem jej reżyserskiej wprawy jest scena, w której Sol wykonuje lip sync do „Il dolce suono” z opery „Łucja z Lammermooru” Donizettiego. Jest to jej ostatni prezent urodzinowy dla ojca. W rękach innych reżyserów scena ta mogłaby być tylko prymitywnym zabiegiem manipulacyjnym, ale Avilés wykorzystuje ją do ukazania ukrytych lęków.

Kwestie techniczne – montaż

Drżące ruchy kamery, niczym mięśnie podczas intensywnego wysiłku fizycznego, odzwierciedlają niewypowiedziane myśli postaci. Ta emocjonalna intensywność kulminuje w przedostatniej scenie filmu, gdy skoncentrowane spojrzenie głównej bohaterki zdaje się mówić: „takich pogrzebów się nie zapomina”.

Narracja w filmie przypomina dokument. Kamera Lili Avilés przemierza korytarze domu, obserwując zachowania mieszkańców, rejestrując nie tylko obrazy i dźwięki, ale coś znacznie głębszego. Kamera nie jest nachalna, pozwalając na zachowanie prywatności postaci w kluczowych momentach, na przykład w rzadkich scenach z ojcem. Chorobę ojca nie ukazywano w sposób eksplicytny.

Króciutkie podsumowanie

Jej obecność jest odczuwalna w powietrzu, w dusznych i ciemnych ujęciach oraz w głębokich westchnieniach bólu postaci. W innych momentach kamera jest bardziej skupiona i cierpliwa. Koncentruje się szczególnie na zbliżeniach twarzy postaci i obserwacji emocji, które na nich osiadają. „Tótem” to film wyjątkowo intymny, empatyczny i delikatny, a zarazem wielki emocjonalnie.

Reżyserka utrzymuje widzów w stanie smutku i oczekiwania, ale nie rezygnuje z humoru. Przede wszystkim zaś koncentruje się na czułości i miłości, które są tutaj najbardziej wyraźne. W swej istocie, jest to film nie tyle o umieraniu, ile o życiu – celebracji życia w obliczu zbliżającego się pożegnania.

Odejście jest przedstawione nie jako coś, co budzi nienawiść, lecz jako coś akceptowanego. To wszystko sprawia, że „Tótem” porusza serce widzów, zwłaszcza gdy na końcu filmu okazuje się, że Avilés zadedykowała go swojej córce, która kilka lat temu straciła ojca. Film ten wydaje się być zrodzony z osobistych doświadczeń.

Komentarze

Zarejestruj się, aby dodawać komentarze.

Sortowanie według najpopularniejszych

Szkoda tylko że czasy się zmieniły i trzeba się rejestrować, ale przynajmniej działa
uff, jak dobrze że zalukaj wróciło do świata żywych, bo nigdzie tego nie ma
znajomi mi polecili i ostatecznie nie żałuje, spoko się oglądalo
jak po rejestracji wam nie działa to po prostu odświeżcie stronę, mi pomogło
Nie narzekajcie już tak na rejestracje, w dzisiejszych czasach to jest standard niestety
kocham was! szukałem tego na vider zaq2 i zerion ale bez skutku
Fajnie że strona działa, bo ostatnio zamkneli alltube, efilmy, fili cc, filman. Tragedia..
Takie średnie bym powiedział, ale z nudów można obejrzec
Dzięki, nigdzie nie moglem tego znalezc, chyba wszedzie usuwaja za prawa autorskie
Polecam obejrzeć, nie przepadam za takimi klimatami, ale akurat to przypadło mi do gustu.
Super że serwis zalukaj znowu stanął na nogi, bo na cda nie mogłem tego znaleźć
dobrze że jesteście, bo 3filmy i filman cc zamknęli, a na freedisc i resetoff tego nie ma
Oceniam 9/10, myślałem że mi nie przypasuje ale jednak jest ok
Od siebie moge tylko dodac że działa bez zarzutu, a juz sie bałem że wydałem hajs na darmo
Rewelacja!! Muzyka 10/10 nie sugerujcie się opiniami innych, warto zobaczyć!!
Świetne! Nie będę za dużo pisał żeby nie zdradzac fabuły, naprawde polecam ogladac!
fajnie że do wyboru jest dubbing, lektor i napisy, obejrzałem w całości online po polsku
A ja uwielbiam takie klimaty, wciąga od samego początku i nie nudzi, polecam każdemu!
jest w porządku, chociaż spodziewałem się czegoś więcej, ale i tak daje 8/10
w sam raz na wieczór, śmiało mogę polecić jak ktoś jeszcze nie oglądał
ta, przyzwyczajajcie sie do rejestrowania na tego typu stronach bo niestety teraz to juz norma
dobre to? polecacie nawet jak ktoś nie lubi takich klimatów?
Jak najbardziej polecam oglądać w całości, ma niezłe zakończenie, w sumie nie nudziłem się
Dobre, polecam. U mnie normalnie da się oglądać, nie zacina, może to wina waszego internetu
Jak dobrze że zalukaj znowu działa i to razem z bazą ekino, bo ostatnio wszystko pozamykali


Tytuł oryginalny Tótem
Ocena IMDb 7.6

Director

Director

Cast

Udostępnij:

Podobne tytuły

Co w Duszy Gra [2020] Cały Film Online do Obejrzenia
Bez Mojej Zgody Cały Film (2009) Obejrzyj Online na VOD!
Kobiety Mafii 1 Cały Film (2018) Oglądaj Online Legalnie
Some Other Woman (2023) Gdzie Oglądać Cały Film Online?
Bohemian Rhapsody Cały Film [2018] Obejrzyj Online Już Dzisiaj!
Tata (2022) Oglądaj Cały Film Online Legalnie!
Filip Cały Film (2023) Gdzie Oglądać Online Legalnie?
Titanic (1997) Obejrzyj Cały Film Online Już Dzisiaj!
Sheroes Cały Film (2023) Oglądaj Online Już Dzisiaj!
Koliber Cały Film (2022) Obejrzyj Online Już Dzisiaj!
Skończ z Tymi Kłamstwami Cały Film [2022] Obejrzyj Online po Polsku!
Shortcomings (2023) Cały Film do Obejrzenia Online